Παιδιά και διαδίκτυο: Δημιουργική & ασφαλής χρήση υπό την καθοδήγηση των γονέων

Ομολογουμένως, το διαδίκτυο είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για μικρούς και μεγάλους, καθώς αποτελεί πηγή γνώσης, διασκέδασης και επικοινωνίας. Ωστόσο, η πλοήγηση στο διαδίκτυο κρύβει και κάποιους κινδύνους, καθώς οι μαθητές είναι πιθανό να δουν κάποιο ακατάλληλο για την ηλικία τους υλικό ή να γίνουν στόχος επιτήδειων.

Συμβουλές για παιδιά:

• Μιλήστε μας για ιστοσελίδες που σας φόβισαν καθώς και για γεγονότα που σας ενόχλησαν.
  • Πάντα να μιλάτε στους γονείς σας ή σε κάποιον καθηγητή σας για εικόνες ή κείμενα που βρήκατε στο διαδίκτυο και σας ανησυχούν.
  • Διαφυλάξτε τις προσωπικές σας πληροφορίες. Ποτέ μη δίνετε το όνομα σας, τη διεύθυνσή σας, τη διεύθυνση και το όνομα του σχολείου σας, το τηλέφωνό σας, φωτογραφίες σας σε αγνώστους που συναντάτε στο διαδίκτυο ακόμη κι αν σας το ζητήσουν.
  • Φυλάξτε τον κωδικό εισόδου στον υπολογιστή σας μυστικό. Είναι σαν το κλειδί του σπιτιού σας, δεν πρέπει να το δανείζετε σε κανέναν.
  • Μόνο με την άδεια και την παρουσία των γονιών σας μπορείτε να μιλάτε με κάποιον/κάποια που γνωρίσατε στο διαδίκτυο.
  • Προσέχετε όταν μιλάτε διαμέσου κοινωνικών δικτύων (social media) ή e-mail (ηλεκτρονικού ταχυδρομείου). Διακόψτε τη συνομιλία, όταν κάποιοι σας κάνουν να νιώθετε άβολα.
  • Μην εμπιστεύεστε και μην πιστεύετε ό,τι διαβάζετε ή βλέπετε στο διαδίκτυο.

Συμβουλές για γονείς:

• Εγκαταστήστε στον υπολογιστή σας κάποιο πρόγραμμα ασφαλείας (antivirus) που απαγορεύει την προσπέλαση σε συγκεκριμένες σελίδες του διαδικτύου.
  • Συζητήστε με τα παιδιά σας για την ασφάλεια του διαδικτύου, έτσι ώστε να κατανοήσουν και τα ίδια τους κινδύνους.
  • Κρατήστε τον ηλεκτρονικό υπολογιστή σε χώρους, όπως το σαλόνι και όχι σε υπνοδωμάτια. Ασχοληθείτε με το πώς δουλεύει το διαδίκτυο και αφιερώστε χρόνο να περιηγηθείτε μαζί με τα παιδιά σας.
  • Σιγουρευτείτε ότι τα παιδιά σας είναι ενήμερα, ότι πρέπει να ανησυχούν για αγνώστους που συναντούν μέσω του ηλεκτρονικού υπολογιστή, όπως ακριβώς ανησυχούμε όταν άγνωστοι χτυπούν την πόρτα του σπιτιού μας. Όπως δεν ανοίγουμε την πόρτα μας, έτσι δε δίνουμε προσωπικές πληροφορίες στο διαδίκτυο.
  • Γνωρίστε ποιους πρέπει να ενημερώσετε και εν ανάγκη να καταγγείλετε σε περίπτωση που συναντήσετε επικίνδυνο και παράνομο περιεχόμενο στο διαδίκτυο.